Header Image

Tessie-san

Hej och välkommen hit! Det är jag som är Tessie-san och jag har bloggat sen 2009! Är 36 år gammal och bor i Stockholm tillsammans med min pojkvän och våra fyra barn Kelly (2016) och Belle (2018), Harley (2020) och Oliver (2022). Jag är utbildad tandhygienist men är just nu mammaledig. Här kan ni läsa om min vardag, tankar och drömmar, välkomna!

Finbesök och lyxig fruktsallad

Publicerad,
På eftermiddagen fick vi finbesök av JPs syster Anna-mi och hennes blivande man Erik. Det var Eriks första gång i huset, så vi tog en obligatorisk rundtur för att visa alla rum. Det är lätt att man glömmer bort hur stort och fint vi faktiskt har det hemma, när man lever i det varje dag. Men då blir man påmind när man visar någon runt som aldrig varit här förut. Kände mig faktiskt riktigt mallig över hur fint vi har det. Jag älskar verkligen vårt hem, vill aldrig flytta härifrån!
 
 
Vi hade dukat upp en exotisk fruktsallad med tre olika sorters melon, vindruvor, äpple, gul kiwi, banan och granatäpple. Till det serverade vi vaniljglass och valnötter. Det blev riktigt mumsigt! Speciellt med granatäpplen, vad det är underskattat ändå. Det blir på en gång en lite lyxigare fruktsallad med granatäpple i, färgen är så vacker och att det blir sådär lite knaprigt gör verkligen skillnad. Fullproppade med antioxidanter dessutom!
 
 
 
Såhär såg vårt dukade bord ut:
 

 
 
 
 
Innan de skulle gå så snodde jag till mig en selfie med blivande faster <3

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *