Header Image

Tessie-san

Hej och välkommen hit! Det är jag som är Tessie-san och jag har bloggat sen 2009! Är 36 år gammal och bor i Stockholm tillsammans med min pojkvän och våra fyra barn Kelly (2016) och Belle (2018), Harley (2020) och Oliver (2022). Jag är utbildad tandhygienist men är just nu mammaledig. Här kan ni läsa om min vardag, tankar och drömmar, välkomna!

Hi honey, I’m home!

Publicerad,
Heeej kompisar, nu är jag hemma! Har suttit och knopat ihop alla bilder till er nu, så snart kör vi ett race med uppdateringar från våra veckor på Jamaica.
 
Är rätt mör efter två timmar konstant köande på flygplatsen i Montego bay, en försening på 45 minuter (pga ”No problem” och ”just chillin”-mentaliteten som råder överallt på ön). Sen en tio timmar lång flygning med 30-grader värme (aldrig varit med om ett varmare plan – det borde vara olagligt att inte ha igång AC på en så lång flygning) med en cirka fem minuter sammanlagd sömn på närmare ett dygn.
 
Vi kom hem vid halv nio imorse och jag minns bara att vi båda tjöt av lycka över vår mjuka underbara säng, sen slocknade vi. Vaknade för någon timme sen och känner mig fortfarande snurrig – tur att vi tog ytterligare en semesterdag imorgon, så vi får en chans att landa lite innan verkligheten och jobb sätter igång på riktigt igen.
 
 
Så, håll utkik i bloggen idag – för här ska det uppdateras! <3
 
 
 
Kontraster – imorse stod jag och blickade ut över karibiska havet från vår pool med en Bob-Marley-drink i handen och idag går jag på Stockholms gator och möts av isbitande vindar.

Nu köööör vi <3

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *