Header Image

Tessie-san

Hej och välkommen hit! Det är jag som är Tessie-san och jag har bloggat sen 2009! Är 36 år gammal och bor i Stockholm tillsammans med min pojkvän och våra fyra barn Kelly (2016) och Belle (2018), Harley (2020) och Oliver (2022). Jag är utbildad tandhygienist men är just nu mammaledig. Här kan ni läsa om min vardag, tankar och drömmar, välkomna!

Tips på nyttigt mellanmål

Publicerad,

De senaste två veckorna har jag tränat mer än jag gjort på flera år tillsammans. Jag har ju inte varit på ett gym på över fem år, och nu har jag tränat 5-6 gånger/veckan så det är ju minst sagt en stor förändring för mig.

Just nu tycker jag att det är jätteroligt och riktigt längtar efter att få åka dit igen dagen efter. Vi har kört både danspass och tränat på gymmet, det roligaste är absolut dansen och att köra ben. Det är helt och hållet Imans förtjänst till att jag har börjat träna och tycker att det är så kul. Hon inspirerar mig och får mig supertaggad på varje pass!

 

På tal om att bli inspirerad. Det här mellanmålet/frukosten/efterrätten är det absolut godaste jag vet just nu! Det är så gott att man knappt kan tro att det är nyttigt, men det är det. Supernyttigt och godare än glass!

 

Du behöver:

♡ Keso vanilj
♡ Yoghurtkvarg vanilj
♡ Supergranola med bovete, frön och honung
♡ Frysta bär (in i micron i 30-40 sekunder, de ska inte bli helt tinade)

 

Lätt den godaste mellisen just nu! ♡

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *