Header Image

Tessie-san

Hej och välkommen hit! Det är jag som är Tessie-san och jag har bloggat sen 2009! Är 36 år gammal och bor i Stockholm tillsammans med min pojkvän och våra fyra barn Kelly (2016) och Belle (2018), Harley (2020) och Oliver (2022). Jag är utbildad tandhygienist men är just nu mammaledig. Här kan ni läsa om min vardag, tankar och drömmar, välkomna!

Sommarkvällar som dessa

Publicerad,
På kvällen igår så tog jag Sötnosen och cyklade iväg till Pampas marina. Jessan bor där just nu, i Idas husbåt. Helt fantastiskt med en oslagbar utsikt. Där satt vi i Fatboys och åt middag i solskenet. En middag som Jessan själv hade lagat #korsitaket
 
 
Vi satt och skvallrade om allt nytt som hänt i våra liv, vi har inte setts på år och dar känns det som. Självklart via telefon och sms, men har inte träffats på tok för lång tid, så vi hade ganska mycket att gå igenom såklart. Sånt som man bara kan ta face-to-face. Påtal om det så tänkte jag berätta en sjuuuukt kul nyhet lite senare idag här på bloggen, så kika in lite då och då.
 
 
 
I´m on a boat!
 

Pastasallad med kyckling och mozzarella – ala Jessan. Mycket gott!

 

Sötnosen och jag. Som jag älskar henne! Jag cyklar självklart med hjälm, men den fick Jessan hålla i medans hon tog kort. Kände en sådan otrolig lyckokänsla i kroppen när jag cyklade hemåt på kvällskvisten. Varmt i luften, cyklade förbi människor som skålade på uteserveringarna på Rörstrandsgatan, vinden i mitt hår och en lång semester framför mig. Det är sommarkvällar som dessa som man lever för <3

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *