Header Image

Tessie-san

Hej och välkommen hit! Det är jag som är Tessie-san och jag har bloggat sen 2009! Är 36 år gammal och bor i Stockholm tillsammans med min pojkvän och våra fyra barn Kelly (2016) och Belle (2018), Harley (2020) och Oliver (2022). Jag är utbildad tandhygienist men är just nu mammaledig. Här kan ni läsa om min vardag, tankar och drömmar, välkomna!

Olagligt gott!

Publicerad,
Då var vi igång med veckan då och tänk – det är redan tisdag! Imorgon har vi redan svassat in på mitten av veckan, så snart är det helg igen. Svosch sa det!
 
 
Den här veckan har de förresten stängt av pendeltågen mellan Spånga och mitt jobb, så det blir lite specialare för mig nu. Jag tar istället pendeln till Solna en station och där hämtar Ilham upp mig med bilen, så åker vi tillsammans till jobbet.
 
Så himla snällt av henne och en sådan lättnad för mig att slippa massor med ersättningsbussar med fullt med stressiga, svettiga människor till och från jobbet!
 
 
 
Tog förresten en snabb sväng förbi ICA efter jobbet, för jag blev så otroligt sugen på flingor. Hade tänkt mig vanliga Special K, men så fick jag syn på den här. What the… nötter OCH choklad i? Jag kunde ju inte bara gå vidare. Den fick det bli! En skål med dessa och mjölk blev min middag idag. Jag har fortfarande kvar matlådor sedan gårdagens storlagning, så jag kan ta med mig en av dem till jobbet imorgon.
 
 
 
Nu ska jag hoppa in i duschen en snabbis, sen tänkte jag kika på Svenska Hollywoodfruar – ny säsong börjar idag!
 
 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *