Header Image

Tessie-san

Hej och välkommen hit! Det är jag som är Tessie-san och jag har bloggat sen 2009! Är 36 år gammal och bor i Stockholm tillsammans med min pojkvän och våra fyra barn Kelly (2016) och Belle (2018), Harley (2020) och Oliver (2022). Jag är utbildad tandhygienist men är just nu mammaledig. Här kan ni läsa om min vardag, tankar och drömmar, välkomna!

Vi gjorde det!

Publicerad,

Då hade dagen-D kommit. Dagen då det var dags för de allra första patienterna i skolan. Jag var så otroligt pirrig och kunde knappt sova inatt. Drömde underliga drömmar om patienter hela natten och vaknade med en klump i magen imorse.

 

Väl i skolan möter jag upp Elin, som jag ska jobba tillsammans med. Hon är lika pirrig som jag och vi börjar peppa varandra som om vi skulle upp i boxningsringen och möta Mohammed Ali. Men såfort vi tog första patienten i hand och hälsade så försvann oron. Då gick man bara in i rollen och det gick hur bra som helst. Jag är otroligt nöjd! Gick runt i en lyckobubbla efteråt och både jag och Elin skuttade och pep av glädje och lättnad påvägen hem.

 

Just idag är jag oövervinnerlig. Precis så känns det!

 

När jag kom hem så hittade jag den här fina blomman med en ”grattis till första patienten”-lapp från min prins. Känner mig så bortskämd jag. Det här är tredje gången den här månaden som jag får blommor. Men jag tröttnar aldrig – så det kan han få fortsätta med.

 

3 Kommentarer

  1. Åh du är så duktig gumman!!
    Massor med pok

  2. Vad skönt att det är gjort! Jag måste vänta till den 8:e, är sjukt nervös redan… Ni får berätta allt imorn <3 Natti natt!

  3. Du vet att du är duktig!!! <3

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *