Header Image

Tessie-san

Hej och välkommen hit! Det är jag som är Tessie-san och jag har bloggat sen 2009! Är 36 år gammal och bor i Stockholm tillsammans med min pojkvän och våra fyra barn Kelly (2016) och Belle (2018), Harley (2020) och Oliver (2022). Jag är utbildad tandhygienist men är just nu mammaledig. Här kan ni läsa om min vardag, tankar och drömmar, välkomna!

Hon är meningen med livet!

Publicerad,

Godmorgon mina finingar! Hoppas ni fått en bra start på denna måndag. Vi kör fortfarande med att lägga ner Kelly i sin egna säng när vi ska sova på kvällen och efter ett par timmar när hon vaknar till hämtar jag in henne till oss, det har fungerat jättebra. Hon ville dock gå upp redan 05.45 imorse, så JP tog den bollen och jag fick sova vidare en stund till. Jag ”tar” ju alla nätter eftersom jag ammar, så han brukar ta de tidiga morgnarna så jag får en stund själv i sängen. Teamwork för att allt ska funka!

Vid 7-tiden gick jag upp och gjorde dem sällskap innan JP åkte iväg. Nu har vi hunnit med frukost och jag tog mig tiden att yoga i 15 minuter, medan Kelly satt och hejjade på i babysittern. Har en del övningar kvar i kroppen från gravidyogan jag gick på och det kändes skönt att värma upp kroppen inför den här veckan.

Nu kör vi förmiddagsamningen här innan vi beger oss ut på promenad, Gosan och jag. Hört att vi väntar ostabilt väder i veckan, så det gäller att passa på!

 

Här har vi henne – hon som är meningen med livet! ♡

IMG_4976

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *