Header Image

Tessie-san

Hej och välkommen hit! Det är jag som är Tessie-san och jag har bloggat sen 2009! Är 36 år gammal och bor i Stockholm tillsammans med min pojkvän och våra fyra barn Kelly (2016) och Belle (2018), Harley (2020) och Oliver (2022). Jag är utbildad tandhygienist men är just nu mammaledig. Här kan ni läsa om min vardag, tankar och drömmar, välkomna!

Hela nätter och fin present

Publicerad,

Den här glada morgontjejen överraskade sin mamma och pappa med att bjuda på ännu en helnatt i sin egna säng. Jag gick upp ett par gånger under natten för att titta till henne och hon sov gott som en ros. Vid 6-tiden hade jag fortfarande inte hört henne ropa på mig, men då saknade jag henne så mycket att jag hämtade in henne till oss ändå. JP hade redan hunnit gå till jobbet, så vi fick en mysig morgonstund ihop, Kelly och jag ♡

Hon är så himla duktig som sover nöjt i sin säng en hel natt och det gör mig glad att hon känner sig så trygg med det. Tänk vad den här mamman har fått sova många timmar i streck nu på senare tid, vilken lyx!

 

IMG_7785

 

Ser så roligt ut när hon vänder sig mot tv:n och tittar med stora ögon. Spelar inte så stor roll om det är vädret eller matlagning som visas.

IMG_7788

 

Den mysiga lekfilten fick hon av Molly i försenad namngivningspresent. Hon fick förhinder och kunde tyvärr inte närvara på Kellys namngivning, men ville ändå lämna en gåva. Det var den här fina filten med Kellys namn inbroderat, så himla fint! Passar perfekt som lekfilt på golvet just nu och senare i höst kan hon ha den och gosa med i vagnen när det blir lite kyligare ute. En så jättefin present! ♡

IMG_7787

 

 

Trevlig onsdag på er! ♡

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *