Header Image

Tessie-san

Hej och välkommen hit! Det är jag som är Tessie-san och jag har bloggat sen 2009! Är 36 år gammal och bor i Stockholm tillsammans med min pojkvän och våra fyra barn Kelly (2016) och Belle (2018), Harley (2020) och Oliver (2022). Jag är utbildad tandhygienist men är just nu mammaledig. Här kan ni läsa om min vardag, tankar och drömmar, välkomna!

Scary shit

Publicerad,
Jag vet inte vad det är med mig. Jag har blivit en sån fegis! Jag har aldrig gillat skräckfilmer eftersom jag behåller de läskiga sekvenserna ett långt tag efter filmen är slut. Sen ploppar de upp när jag är själv eller när det är mörkt – och jag blir löjligt rädd.
 
Jag vågar inte längre titta på läskiga scener. Inte ens i filmer jag sett flera gånger tidigare. Igår såg vi The happening, jag och min kusin. Jag tycker att storyn är riktigt intressant och Mark Wahlberg är ju en grym skådis, men även om jag redan har sett den filmen iallafall fem gånger tidigare så kan jag inte längre se de läskiga scenerna, när de på groteska sätt tar livet av sig. Jag råkade (av misstag mellan fingrarna) se sekvensen då lejonen sliter av armen på den där mannen på zoot och jag mår illa. Jag vill inte ha den där bilden kvar i huvudet, men det är det enda jag kan tänka på nu.
 
 
Jag vet att jag har tagit upp det här tidigare med er (eller var det på min gamla blogg?), men det känns som att det blir värre. Kommer det sluta med att jag bara kan se dramakomedier med Katherine Heigl i fortsättningen?

 
 
 
 
 
 
 
 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *