Header Image

Tessie-san

Hej och välkommen hit! Det är jag som är Tessie-san och jag har bloggat sen 2009! Är 36 år gammal och bor i Stockholm tillsammans med min pojkvän och våra fyra barn Kelly (2016) och Belle (2018), Harley (2020) och Oliver (2022). Jag är utbildad tandhygienist men är just nu mammaledig. Här kan ni läsa om min vardag, tankar och drömmar, välkomna!

Grekiskt med tjejerna

Publicerad,
Ikväll hade jag stämt träff med mina favoritdamer från mitt förra jobb. Vi alla bor i stan (änsålänge) så vi hittade en grekisk restaurang som passade oss alla tre i avstånd från hemmet. Perfekt! Åkte dit direkt efter jobbet, men eftersom det bara är 11 minuters resväg för mig så var jag där lite för tidigt, så jag fick snällt sätta mig och vänta på dem. Beställde in lite att dricka sålänge.
 
Det var riktigt mysigt att se dem igen, har inte setts sedan jag slutade så det var verkligen på tiden nu! Vi beställde in olika grekiska rätter, jag valde bifteki. Mest för att jag var så sugen på tzatziki och potatisklyftor, hehe. Men det var riktigt gott.
 
 
Två timmar rullade förbi snabbt, tiden går ju fort när man har roligt! Hoppade på 72:an som tog mig nästan precis utanför porten, smidigt med stadsbussar ändå. Nu tänkte jag krypa ner i sängen och kolla på nya avsnittet av Vanderpump Rules (hejja tisdagar nowadays!)
 
 
 
 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *