Header Image

Tessie-san

Hej och välkommen hit! Det är jag som är Tessie-san och jag har bloggat sen 2009! Är 36 år gammal och bor i Stockholm tillsammans med min pojkvän och våra fyra barn Kelly (2016) och Belle (2018), Harley (2020) och Oliver (2022). Jag är utbildad tandhygienist men är just nu mammaledig. Här kan ni läsa om min vardag, tankar och drömmar, välkomna!

Promenad på Djurgården och lunch på Josefina

Publicerad,
Igår när vi vaknade upp på vår födelsedag kände vi oss sugna på en riktig mysig superfrukost. Så jag sprang ner till ICA och handlade färska frallor, jordgubbar och croissanter medans JP fixade iordning med tända ljus och dukning. Hade köpt en bukett med vita liljor också, de doftar så ljuvligt!
 
 
Vi åt länge och drack juicen i champagneglasen, mycket godare då ju.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sen hade vi presentöppning. JP fick nya fiskedrag plus en ny hov, en sådan ihopfällbar så han kan få plats med den i sin fiskeväska. Han blev himla glad! Sen fick han ett par Ray Ban-solisar också, de blev han ännu gladare för. Måste dock byta storlek, men annars blev han väldigt nöjd med sina presenter.
 
Jag fick det här stora paketet att öppna. Blev helt darrig på rösten och lyckotårar brände bakom ögonlocken när jag fick se vad det var – en superfin Guess-väska. SOM jag älskar den! Den är perfekt på alla sätt och vis, my precious! 
 
 
 
 
När vi ätit upp vår frukost och slängt allt presentpapper gav vi oss iväg till hans föräldrar på en snabb fika innan vi åkte iväg till Djurgården. Det var så himla fint väder (på gränsen till för varmt) så vi vandrade runt där på ön en stund. Strosade längst vattnet från Kaknästornet och bort till Junibacken och avslutade med lunch på Josefina.
 
 
 
 
 
 
Alltid mysigt att turista i sin egna stad.
 
 

Jag åt en varmrökt lax till lunch och valde en riktig sommardrink till. Smakade som sommar i ett glas.
 
 
 
 
 
Min födelsedagssnygging <3
 
 
 
 
Hade en perfekt dag tillsammans med min älskling. På kvällen mötte jag upp tjejerna på middag, tar det i ett eget inlägg om en stund. Ni som följer mig på Instagram (heter Tessiesan där) har säkert redan sett bilder från det, men det kommer mer om ett tag!
 
 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *