Header Image

Tessie-san

Hej och välkommen hit! Det är jag som är Tessie-san och jag har bloggat sen 2009! Är 36 år gammal och bor i Stockholm tillsammans med min pojkvän och våra fyra barn Kelly (2016) och Belle (2018), Harley (2020) och Oliver (2022). Jag är utbildad tandhygienist men är just nu mammaledig. Här kan ni läsa om min vardag, tankar och drömmar, välkomna!

Hatar att säga hejdå

Publicerad,
Idag hade vi alltså ett sista gemensamt tack med hela klassen och alla lärare. Jag trodde nästan att jag skulle kunna hålla mig från tårar, men när lärarna gick upp en och en och höll tal så brast det för mig. Det var otroligt fint och jag blev så rörd. Är så glad över vad jag har åstadkommit under de här åren och det hade inte gått utan så bra och trygga lärare.
 
 
Hela klassen och lärarna fick plats på kort
 
 
 
Efter att ha skålat i lite bubbel, ätit tandtårta och kramats hejdå så tog vi en runda runt skolan Elin, Claire och jag. Vi tömde våra skåp för allra sista gången, tog den allra sista selfien i omklädningsrummet, sa tack och hej till älskade plan 6 och lämnade in vårt allra sista arbete i rätt lärarfack. Det var den allra sista handligen vi gjorde på den här skolan. (Ja… iallafall min sista. Både Elin och Claire ska fortsätta på skolan, men jag börjar ju jobba direkt.)
 
 
Hatar att säga hejdå, men nu väntar det nya äventyr och jag säger istället Hej till mitt nya liv.
 
 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *